Southern New England Winter Round-Up -  2019 

                                                

Click here to edit subtitle



SATURDAY CLASS LIST

Saturday March 9, 2019

ARTIST RESIN HALTER DIVISION

Double judged on BREED/CONFORMATION and WORKMANSHIP.

Breed Judge:  Laura Rock-Smith        Workmanship Judge: Shay Canfield

FOALS DIVISION

1. Sport Foals

2. Pony Foals

3. Draft Foals

4. Stock Foals

5. Spanish/Gaited Foals

6. Light Foals

7. Other Foals (Long-Ears, Exotics, etc)

8. Fantasy Foals

Foal Division - Champion and Reserve Champion - Breed

Foal Division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


SPORT BREED

1. Thoroughbred / Standardbred

2. European Warmblood

3. Other Warmblood

4. Other Sport Breeds

5. Other Coaching Breeds (No Gypsy Vanners!)

Sport division - Champion and Reserve Champion - Breed

Sport division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


PONY BREED

6. British Pony Breeds

7, Other European Pony Breeds

8. Other Pony Breeds - Pure

9. Other Pony Breeds - Part

Pony division - Champion and Reserve Champion - Breed

Pony division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


DRAFT BREED

10. British Draft Breeds

11. Other European Draft Breeds

12. Other Draft Breeds – Pure

13. Other Draft Breeds - Part

Draft division - Champion and Reserve Champion - Breed

Draft division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


STOCK BREED

14. Appaloosa

15. Paint

16. Quarter Horse

17. Mustang

18. Other Stock Breeds not listed

Stock division - Champion and Reserve Champion - Breed

Stock division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


LIGHT BREED

19. American Gaited Breeds

20. Arabian

21. Part Arabian

22. Morgan

23. Spanish/Other Gaited Breeds

24. Other Light Breeds pure and part

Light division - Champion and Reserve Champion - Breed

Light division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


LONG EARS/EXOTICS/OTHER BREEDS NOT LISTED

25. Long-Ears 

26. Exotics

27. Other Pure Breeds

28. Gypsy Vanner

29. Other Half / Part-bred/ Grades

Other Breeds Division - Champion and Reserve Champion - Breed

Other Breeds Division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


FANTASY

30. Winged Fantasy

31. Non-Winged Fantasy (Unicorns)

32. Non- NAN Other Fantasy Equines  (Non-NAN Qualifying, but can earn ribbons toward Championship round) 

Fantasy Division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


Call Backs of all AR Champions/Reserve Champions - Overall Grand Champion and Overall Reserve Grand Champion - Breed

Call Backs of all AR Champions/Reserve Champions - Overall Grand Champion and Overall Reserve Grand Champion - Workmanship




CUSTOMIZED HALTER DIVISION

Saturday March 9, 2019

Double judged on BREED/CONFORMATION and WORKMANSHIP.

Breed Judge:           Workmanship Judge: Beth Hoffert


FOALS DIVISION

1. Sport Foals

2. Pony Foals

3. Draft Foals

4. Stock Foals

5. Spanish/Gaited Foals

6. Light Foals

7. Other Foals (Long-Ears, Exotics, etc)

8. Fantasy Foals

Foal Division - Champion and Reserve Champion - Breed

Foal Division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


SPORT BREED

1. Thoroughbred / Standardbred

2. European Warmblood

3. Other Warmblood

4. Other Sport Breeds

5. Other Coaching Breeds (No Gypsy Vanners!)

Sport division - Champion and Reserve Champion - Breed

Sport division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


PONY BREED

6. British Pony Breeds

7, Other European Pony Breeds

8. Other Pony Breeds - Pure

9. Other Pony Breeds - Part

Pony division - Champion and Reserve Champion - Breed

Pony division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


DRAFT BREED

10. British Draft Breeds

11. Other European Draft Breeds

12. Other Draft Breeds – Pure

13. Other Draft Breeds - Part

Draft division - Champion and Reserve Champion - Breed

Draft division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


STOCK BREED

14. Appaloosa

15. Paint

16. Quarter Horse

17. Mustang

18. Other Stock Breeds not listed

Stock division - Champion and Reserve Champion - Breed

Stock division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


LIGHT BREED

19. American Gaited Breeds

20. Arabian

21. Part Arabian

22. Morgan

23. Spanish/Other Gaited Breeds

24. Other Light Breeds pure and part

Light division - Champion and Reserve Champion - Breed

Light division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


LONG EARS/EXOTICS/OTHER BREEDS NOT LISTED

25. Long-Ears 

26. Exotics

27. Other Pure Breeds

28. Gypsy Vanner

29. Other Half / Part-bred/ Grades

Other Breeds Division - Champion and Reserve Champion - Breed

Other Breeds Division - Champion and Reserve Champion


FANTASY

30. Winged Fantasy

31. Non-Winged Fantasy (Unicorns)

32. Non- NAN Other Fantasy Equines  (Non-NAN Qualifying, but can earn ribbons toward Championship round) 

Fantasy Division - Champion and Reserve Champion - Workmanship


Call Backs of all AR Champions/Reserve Champions - Overall Grand Champion and Overall Reserve Grand Champion - Breed

Call Backs of all AR Champions/Reserve Champions - Overall Grand Champion and Overall Reserve Grand Champion - Workmanship



Open Original Finish Performance 

Saturday March 9, 2019

Harness Judge: Kate Dwyer

Other Performance Judge: Kate Dwyer

English Performance Judge: Kate Dwyer

Western Performance Judge: Kate Dwyer


1a. Harness - Performance

1b. Harness - Pleasure

1c. Harness - Other

1d. Harness - Draft

Harness Performance Championship


2. Park Saddleseat 

3. Other Saddleseat 

4. Showmanship

5. Arabian Costume 

6. Other Costume 

7. Other Performance 

8. Anything Goes!  (Non-NAN Qualifying, but can earn ribbons toward Championship round) 

Other Performance Championship 


9.  Cross Country 

10. English Games

11. Hunter Over Fences/Jumper 

12. English Arena Trail 

13. English Natural Trail

14. Other English 

15. Dressage 

16. Huntseat Pleasure / Hunter Under Saddle

English Performance Championship 


17. Cutting

18. Roping 

19. Reining

20. Western Games 

21. Other Stock Work  

22. Other Western  

23. Natural Western Trail 

24. Arena Western Trail 

25. Western Pleasure 

Western Performance Championship 





SUNDAY CLASS LIST

Sunday March 10, 2019


OF PLASTIC HALTER

Double judged on BREED/COMFORMATION and COLLECTIBILITY.

                               (For collectability, please provide an index card explaining why the model is considered collectable)

Breed Judge:        Collectibility Judge: Laura Rock-Smith


FOALS DIVISION

1. Sport Foals

2. Pony Foals

3. Draft Foals

4. Stock Foals

5. Spanish/Gaited Foals

6. Light Foals

7. Other Foals (Long-Ears, Exotics, etc)

8. Fantasy Foals

Foal Division - Champion and Reserve Champion - Breed

Foal Division - Champion and Reserve Champion - Collectibility


SPORT BREED

1. Thoroughbred

2. Standardbred

3. European Warmblood

4. Other Warmblood

5. Other Sport Breeds

6. Other Coaching Breeds (No Gypsy Vanners)

Sport division - Champion and Reserve Champion - Breed

Sport division - Champion and Reserve Champion - Collectability


PONY BREED

7. Welsh Pony

8. Shetland Pony

9. Other British Pony (Connemara, Dale, Dartmoor, Eriskay, Exmoor, Fell, Highland, New Forest)

10. American Pony

11. European Pony Breeds

12.Other Pony Breeds - Pure

13. Other Pony Breeds - Part (Welara, Quarterpony etc)

Pony division - Champion and Reserve Champion - Breed

Pony division - Champion and Reserve Champion - Collectability


DRAFT BREED

14. Breyer/Other Make - Shire

15. Stone - Shire

16. Breyer/Other Make - Clydesdale

17. Stone - Clydesdale

18. All Makes - Suffolk Punch and Percherons

19. Breyer / Other Make - Other European Draft Breeds

20 Stone - Other European Draft Breeds

21. Other Draft Breeds - Pure (all makes)

22. Other Draft Breeds - Part (all makes)

Draft division - Champion and Reserve Champion - Breed

Draft division - Champion and Reserve Champion - Collectability


STOCK BREED

23. Breyer / Other Make Appaloosa

24. Stone Appaloosa

25. Breyer / Other Make Paint

26. Stone Paint

27. Breyer / Other Make Quarter Horse

28. Stone Quarter Horse

29. Breyer Mustang

30. Stone Mustang

31. Other Stock Breeds pure/part (all makes)

Stock division - Champion and Reserve Champion - Breed

Stock division - Champion and Reserve Champion - Collectability


SPANISH/GAITED BREEDS

32. Breyer American Standardbred

33. Stone American Standardbread

34. Breyer/Other Make Tennessee Walker

35. Stone Tennessee Walker

36. Breyer Spanish Breeds 

37. Stone Spanish Breeds

38. Other Spanish/Gaited - Pure/Part (all makes)

Spanish/Gaited division - Champion and Reserve Champion - Breed

Spanish/Gaited division - Champion and Reserve Champion - Collectability


LIGHT BREED

39. Breyer / Other Make Arabian

40. Stone Arabian

41. Breyer Part Arabian

42. Stone Part Arabian

43. Breyer Morgan

44. Stone Morgan

45. Other Light Breeds - Pure (all makes)

46. Other Light Breeds - Part (all makes)

Light division - Champion and Reserve Champion - Breed

Light division - Champion and Reserve Champion - Collectability


OTHER BREEDS/LONG EARS/EXOTICS

47. Long-Ears (Mule, Donkey, Hinny, etc)

48. Exotics

49. Gypsy Vanner

50. Other Pure Breeds Not Listed

51. Other Half/Part-Bred/Grades

Other division - Champion and Reserve Champion - Breed

Other division - Champion and Reserve Champion - Collectability


FANTASY

52. Winged Fantasy

53. Non-winged Fantasy

54. Non-NAN Other Fantasy Equines  (Non-NAN Qualifying, but can earn ribbons toward Championship round) 

Fantasy Division - Champion and Reserve - Collectibility


Call Backs of all OF Champions/Reserve Champions - Overall Grand Champion and Overall Reserve Grand Champion - Breed

Call Backs of all OF Champions/Reserve Champions - Overall Grand Champion and Overall Reserve Grand Champion - Collectibility



Open OF China/Resin Halter Division

Sunday March 10, 2019

Double Judged for Breed and Collectibility

Breed Judge:         Collectibility Judge: Laura Rock-Smith

SPORT BREEDS

1. Thoroughbred/Standardbred 

2. European Warmblood 

3. Other Sport/Coaching Breeds 

4. Sport Foals 

Sport Breed/Workmanship Championships 


PONY/DRAFT BREEDS

5. British Pony 

6. Other Pony Breeds Pure/Part 

7. British Draft 

8. Other Draft Breeds Pure/Part 

9. Pony/Draft Foals 

Pony/Draft Breed/Workmanship Championships 


STOCK BREEDS

10. Appaloosa 

11. Paint 

12. Quarter Horse 

13. Mustang/Other Stock Breeds Pure/Part 

14. Stock Foals 

Stock Breed/Workmanship Championships 


LIGHT BREEDS

15. American Gaited Breeds 

16. Spanish / Other Gaited Breeds 

17. Arabian/Part Arabian 

18. Morgan 

19. Other Light Breeds Pure/Part 

20. Light Foals 

Light Breed/Workmanship Championships 


EXOTICS/MULES/OTHER BREEDS

21. Donkeys/Mules/Exotics 

22. Other Pure/Half/Partbred/Grade

23. Other Foals 

Other Breed/Workmanship Championships 


FANTASY

24. Winged Fantasy 

25. Non-Winged Fantasy 

26. Non-NAN Other Fantasy Equine  (Non-NAN Qualifying, but can earn ribbons toward Championship round) 

Fantasy Workmanship Championship 


Overall OF China/Resin Breed/Collectibility Championships




Open CM Glazed China Halter Division

Sunday March 10, 2019

Double Judged for Breed and Workmanship

Breed Judge:        Workmanship Judge: Linda Dean


 Sport Breeds

1. TB/STD

2. Euro WB

3. Other Sport/Coaching

4. Sport Foals

Sport Championships


Pony/Draft Breeds

5. British Pony

6. Other Pony - Pure/Part

7. British Drafter

8. Other Draft- Pure/Part

9. Pony/Draft Foals

Pony/Draft Championships


Stock Breeds

10. Appaloosa

11. Paint

12. Quarter Horse

13. Mustang/Other Stock Pure/Part

14. Stock Foals

Stock Breed Championships


Light Breeds

15. American Gaited Breeds

16. Spanish / Other Gaited Breeds

17. Arabian/Part-Arabian

18. Morgan

19. Other Light Pure/Part

20. Light Foals

Light Breed Championships


Other Breeds

21. Donkeys/Mules/Exotics

22. Other Pure/Half/Part/Grade

23. Other Breed Foals

Other Breeds Championships


Fantasy  (Workmanship Only)

24. Winged Fantasy

25. Non-Winged Fantasy

26. Non-NAN Other Fantasy Equines (Non-NAN Qualifying, but can earn ribbons toward Championship round) 

Fantasy Championships


Overall Grand Championship Breed/Workmanship



Open AR/CM Performance Division

Sunday March 10, 2019

Harness Judge: Karen Pajak

Other Performance Judge: Karen Pajak

English Performance Judge: Marci Driscoll-Smith

Western Performance Judge: Marci Driscoll-Smith


1a. Harness - Performance

1b. Harness - Pleasure

1c. Harness - Other

1d. Harness - Draft

Harness Performance Championship


2. Park Saddleseat 

3. Other Saddleseat 

4. Showmanship

5. Arabian Costume 

6. Other Costume 

7. Other Performance 

8. Anything Goes! (Non-NAN Qualifying, but can earn ribbons toward Championship round)

Other Performance Championship 


9. Cross Country 

10. English Games 

11. Hunter Over Fences/Jumper 

12. English Arena Trail 

13. English Natural Trail

14. Other English

15. Dressage 

16. Huntseat Pleasure / Hunter Under Saddle

English Performance Championship 


17. Cutting

18. Roping 

19. Reining 

20. Western Games 

21. Other Stock Work 

22. Other Western

23. Natural Western Trail 

24. Arena Western Trail 

25. Western Pleasure 

Western Performance Championship